Moja dieta - strona główna

Harmonia kształtów
Dr R. Maurin sława europejska w sprawach leczenia otyłości, a także wybitny naukowiec, przedstawił na jednym ze zjazdów Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychomorfologów ciekawą i dość tolerancyjną tabelkę. Otóż dzieli on typy kobiece na różne rodzaje sylwetek. Poza sylwetką o wadze i wymiarach prawidłowych dopuszcza dość znaczne odchylenia na plus i na minus, czyli z pewną niedowagą i nadwagą. Twierdzi też, że waga nie jest zależna od wieku, lecz że powinna być zależna jedynie od wzrostu.

Jak wskazuje doświadczenie, wiele dziewcząt ma bardziej okrągłe kształty przy zachowaniu ich harmonii, a z wiekiem kształty te subtelnieją, cała postać smukleje i dojrzała już kobieta staje się szczuplejsza przy zachowaniu tej samej wagi i przy nawet piękniejszej, pełniejszej, ale wciąż harmonijnej budowie.

Chętnie się z nim zgadzamy, gdy mówi, że nie tyle ważna jest waga (w pewnych określonych oczywiście granicach), ile harmonijna, piękna budowa całej postaci. Nie można tutaj sprowadzac wszystkiego do wspólnego mianownika. Nawet od słynnych piękności nie wymaga się, aby były jednakowe. Przeciwnie, każda dumna jest ze swojej odrębności.

Są kobiety wysmukłe, o proporcjonalnych kształtach, najczęściej o małej wadze, takiej na granicy chudości. W tabeli są one okreslone jako "bardzo szczupłe".

Są kobiety zbudowane harmonijnie, zazwyczaj zwinne, zgrabne, które są zaliczone do kategorii "szczupłe".

Są dalej, kobiety, które - na podstawie statystyki zebranej przez licznych autorów- należy zaliczyc do najbardziej prawidłowo zbudowanych i o prawidlowych wymiarach. Te w tabeli okresla się jako "prawidłowe".

Do następnej kategorii należą kobiety, które mają dość zaokrąglone kształty, nieraz silne, jędrne umięśnienie i wagę nieco wyższą. W tabeli określone nazwą "dość tęgie". A jednak tymi cyframi, specjalnie dotyczącymi wymiarów w centymetrach, nie należy się zbytnio przejmować. Gdyby np. Marylin Monroe się ich trzymała, musiałaby zmniejszyć biust, a Lolobrygida - powiększyć swoją talię. Z pewnością jednak, żadna z nich nie zgodziłaby się na takie zmiany. Dlatego też podane wymiary liczbowe należy traktowć tylko jako dane orientacyjne.

Kobiety, których waga i kształty mieszczą się w podanych w tabeli granicach, nie powinny ani chudnąć, ani tyć. Zmiana wagi mogłaby zepsuć piękno i harmonię ich budowy. Mogłyby one utyć albo zeszczupleć w niepożądanych miejscach. Znana jest rzeczą, że tracąc na wadze szczupleje się w górnej części korpusu, a to może spowodować niepotrzebne zmniejszenie obwodu i zwiotczenie mięśni piersi. Zdarza się, ze np., tyjąc powiększa się niepotrzebnie objętość łydek, co psuje piękny kształt nóg.

Harmonijna budowa przy wadze nieco mniejszej lub większej od wagi prawidłowej jest zawsze piękna i naruszenie tej harmonii bywa zawsze niekorzystne. Jeżeli np. obwód bioder przekracza normę o o pnad 10%, to ta nieprawidłowość wprowadza od razu dysharmonię i psuje całość. Podczas odchudzania się wiele nie nadmiernie otyłych kobiet pragnie zeszczuplec tylko w "niektórych miejscach", np. w talii, w biodrach lub na karku, czy też na przedramieniu itp., mając nogi lub piersi o prawidłowych wymiarach. Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko z określonych miejsc nie jest zbyt skomplikowane. Oprócz odpowiedniego odżywiania,doskonałe wyniki dają masaż i gimnastyka.

Poza tym nie zapominajmy, że pod pojęciem "piękna sylwetka" kryje się nie tylko odpowiednia waga ciała, ale wiele jeszcze innych zalet, jak np. umiejętność ładnego poruszania sie, chodzenia, siadania itd.; ładnej, pełnej wdzieku gestykulacji; pewna elegancja w ubraniu i związana z nią "pachnąca czystość"; usmiech, uprzejmość i umiejętność ładnego wysławiania się i tyle jeszcze innych zalet, które w sumie stanowią o uroku.
Ograniczanie wymagań w stosunku do swojej sylwetki tylko do wagi ciała byłoby oszukiwaniem samego siebie.

Harmonia kształtów - tabela